Alla inlägg under september 2025

Av Anita - Söndag 28 sept 07:18

 

Sakta går jag uppför backen från sjön. Solen värmer mot ryggen trots att det är i slutet av september. Hunden Jack och jag har varit nere vid sjön.

 

Han letar efter stora stenar som han rullar mot land och puttar och orkar med så stora stenar så jag blir förvånad.

 

Han gillar vatten och jag gillar att sitta på strandstugetrappen och titta på, speciellt när sjön ligger spegelblank och vacker. Det är tyst nu. Inga sjöfåglar och inga båtar och inga bilar. Det är bara hunden och katten och jag och det känns trist.

 

Låg en stund i strandstugan och vilade och det har inte blivit av att vara där så mycket i sommar. Ingenting i bastun heller för getingarna har bosatt sig där.

Inte någon surströmmingskiva eller kräftskiva och ingen dans. Dansen saknar jag mest. Visst har jag badat mer än någonsin men inget har varit sig likt den här sommaren. Vet inte vart den tog vägen. Den gick så fort och försvann innan den kommit igång riktigt.


Vi har jobbat i trädgården idag. Jag har många rabatter och jag brukar klippa ner och rensa på hösten för jag vet hur det blir om jag väntar till våren. Då ligger växterna som snoriga blöta rester och inte alls kul att göra iordning och då har jag ju så mycket att göra med att planera och fixa inför sommaren. 


I förrgår kom TuppOla och Sambon hit. Hon hade lagat soppa och hade gott bröd och ost som vi skulle ha till lunch.

Ola skulle installera och få till min nya mobil och vi förstod att det skulle ta tid. Nu har jag en ny och den funkar men jag begriper mig inte på den riktigt ännu men både Broder B och Kinabror har samma sort så dom får väl lära mig.

Jag har i alla fall fotat lite grann.

   

Sista två nätterna har jag fått sova lite bättre. katten har inte väckt mig varje timme utan väntat till klockan 6 och det kan jag leva med.

När man vaknar tidigt och sovit dåligt vill man inte titta sig i spegeln på morgon. Fy fan så jag ser ut. Nog märker jag att jag blivit gammal och jag orkar inte som förut. 


Ibland tänker jag på Italien och som jag saknar ungdomen och resorna till Italien. Minns dansnätterna på taket vid ett slott och alla fina nattklubbar med ljusen i träden och syrsornas sång. Minns den fina musiken. Minns den goda maten. Minns männen som visslade på en och gav komplimanger på den fina italienska språket. Minns flörtiga ögonkast. Sånt var jag ju inte van vid. Det mesta i komplimangväg här i Sverige var " Snyggt asle för att vara en gammal kärring" Ja ni förstår skillnaden


När längtan blir för svår så tittar jag på alla snuttar på facebook. Här musiken, och allt det vackra och jag minns till och med doften av maten och blommorna och havet. Det känns så sorgligt att jag aldrig mer får vara där och njuta av allt. 

Nu är det bara ålderdomen som väntar.


 

Kvällarna blir mörka nu. Det blir kolsvart  så tidigt redan. 

Idag fortsätter jag väl i trädgården. Hoppas att någon kommer och hälsar på  i alla fall men knappast troligt. Alla är  borta på både det ena och det andra . Ser i alla fall ut att bli fint väder bara dimman har lättat.


Dagens ord: Jag längtar till Italien till italiens vackra land.

Av Anita - Torsdag 25 sept 07:52

 

Jag är deppad. Det blev ju lite bättre när TuppOla tog sig an min mobil och efter långa tider lyckades få igång den men den funkar inte som den ska så det blev så att vi skulle skaffa en ny.

Provade med Halebop där jag har haft läng .Visade sig att jag måste ha bankid för att kunna köpa därifrån. Då skrev jag och undrade hur man skulle göra för att köpa en mobil om man inte hade mankid. Efter två dagar fick jag svaret att det var så enkelt så. Bara att fara till Sundsvall och handla på några av deras affärer. Jahaja. Bara 12 mil enkel resa.


Då skickade vi efter en ny mobil hos något varuhus i Sundsvall. Där kunde man betala med swish men inte har man någon swish om man inte har bankid,

Slutade med att Kinabbror swishade och så skulle jag betala honom med kontant för det finns faktiskt ett automat i Hammarstrand så än så länge kan man ta ut kontanter där.  Så kom TuppOla och lyckades få till  bankid. 


Nästa problem dök upp. Kinabror skulle ju åka till Skåne och bli borta tre veckor. Mobilen skulle skickas per post och ni vet hur krångligt det kan bli. Det var ju han som swichat och för att få ut paketet på posten måste man ha leg och då lämnade han sitt legkort till mig och jag har ett eget. Man brukar ju få ett nr också som man ska ange men nu finns det tydligen bar en sån där randig ruta och den har ju Kinabror men inte jag. Så nu får vi se om jag får ut paketet.

Nog har livet blivit krångligt så man kan bli galen.


Nu har jag hunden och katten och dom är ovänner hela tiden. 

Har haft katten i sovrummet och stängt dörren och han ligger ju vanligtvis uppe hos mig men nu var han skitsur för jag stängt dörren och har hållit mig vaken på nätterna med att ta sats och landat på min mage för att väcka mig gång på gång. Inte vågar jag ha dörren öppen för då går han väl ner och skrämmer hunden. 

 

Nåja idag är det fint väder och jag har redan gått en runda med hunden och senare ska jag åka och försöka få ut min nya mobil.

Vilket helvete det är med datorer och mobilen och bilar och hela skiten. Kostar pengar och jävlas.

 

Dagens ord: Det fanns en tid då det var enkelt all leva men den tiden verkar vara förbi.


Av Anita - Lördag 20 sept 10:23

 

Förra veckan var ju full med lingonplockning och glädje men aldrig får man vara glad länge.


Nog hade jag tänkt att jag skulle unna mig något annat eftersom jag aldrig kan åka på semester som dom flesta andra.Jag skulle leja någon att putsa mina fönster och äntligen få se ut på glasklara fönster men ack.....nej.


Bilen gick inte genom besiktningen som vanligt och jag var tvungen att lämna in den på verkstaden. Så har jag då varit utan bil i tre veckor och varit tvungen att be Kinabror skjutsa mig vart jag än skulle. 


Måndag for vi på provtagning på läkarmottagning.

Tisdag fick vi åka och lämna bilen på verkstaden.

Onsdagen hämtade vi bilen och jag betalade tiotusen kronor för lagningen på aset till bil.


Torsdagen regnade det hela dagen och på kvällen hände något med mobilen. Den blev bara blank och vi har försökt med allt.

Nu är det så att jag blir ensam här  i flera veckor. Kinabror åker till Skåne på tisdag. AMV och Gubben är redan i Grekland och Broder B och Frun åker till Grekland på söndag och blir borta två veckor. Så sitter jag här med hunden Jack och katten Morris och utan telefon. Ingen kan ringa mig eller jag kan inte ringa någon. Vilket elände.

Det värsta är att jag inte kan komma in på banken för jag inte har något bankid och då kan jag inte betala räkningar.

Bankide behöver man ju till allt nu för tiden. 


Det är ju själva fan så allt har blivit krångligt och hemskt . Förr åkte man ner till Hammarstrand och gick in på banken och nu måste man köra 20 mil för att få något uträttat på banken. Vi betalar högsta skatten i Sverige men det är alltid krångel och besvär för att kunna uträtta någon.


Det löste sig ju lite grann i alla fall. Kinabror plockade ur det lilla kortet och satt det i min gamla telefon och nu hade jag som tur var listan med telefonnummer i den. Förr hade man alla adresser och telefonnummer i en liten bok men nu blir man ju handfallen om man har det på datorn och det blir något fel. Fan fan fan. Inga telefonkataloger finns det längre.


 

Så nu blir det till att skaffa en ny mobil och det kostar massor med pengar. Det betyder att jag nog får leva med dom oputsade fönstren och utan semester och bara vänta på de svarta nätterna och den hemska vintern.

 

Igår tog Kinabror upp båten för han blir ju borta tre veckor och sedan är det ju slut på båtåkande för iår. Jag har inte varit ute en enda gång på hela sommaren. 


Mycket som inte blivit av.

Ingen dans.

Inga vandringar med AMV.

Men....några auktioner och några loppisar och 60-årskalas för Broder B och Frun.

Varma dagar när Sonen var här och jag har badat i 27-gradigt vatten flera gånger varje dag när det var som varmast. Nog vet jag att det kunde varit värre. Jag kunde sitta i ett höghus i en stad i hettan och inte haft möjlighet att komma ut i grönskan så vem är jag att klaga.

 

Jag har plantat om mina pelargoner i krukor och idag ska jag ta in dom och fylla mina fönster med blommor. Alla mina 12 fönster så det kommer inte att synas att rutorna är skitiga.......hihi.


Det har bara varit några grader inatt kanske 2 så det är hög tid att rädda det som räddas kan.  Jag ska ta in min tomatplanta också för i växthuset är det skugga nu och ingen sol. Däremot är det sol i mitt sovrum så den får stå där så vi får se om dom hinner bli röda.

  åg

Fåglar och fjärilar far runt min gamla björk. Den har fått någon sorts svamp som är hård som gummi. Ett gammalt träd som är lika ruttet och gammalt som jag är.

Verandan är rutten.

Växthuset är ruttet och jordsorken har ätit upp potatisen i en hel pallkrage.

Nej kära ni. Nu ska jag sluta för att skriva bara elände gör ingen glad.


Dagens ord: Nu väntar bara mörker och ensamhet framöver.


Av Anita - Fredag 12 sept 09:01

 

Efter två fina dagar i lingonskogen då mitt humör varit på topp. Det finns inget härligare än att plocka lingon om man kommer på en fin plats där bären är röda och stora och det är en fröjd att plocka. Så var det och solen var varm och när jag kom hem var jag blöt av svett.

På tredje dagen tänkte jag nog inte plocka bär för jag hade nog. Däremot skulle det vara fint med lite svamp och TuppOlas Sambo följde gärna med.

Men först.....till min stora glädje slog solrosen ut. Ibland hinner den inte göra det men iår är värmen och bristen på frost härlig. Det är rena sommarvärmen och min choklafågel for omring och kvittrade. Jag kanske ska förklara det här med chokladfågeln. I min humle som klättar efter väggen finns ett litet bo där det bor en liten liten brun fågel. Jag har letat i alla fågelböcker och det enda jag kan komma på är att det är en gärdsmyg men utseendet passar inte men kvittret är likadant och storleken. Så söt och alldeles brun. Nåja tillbaka till bärplockningen.


Kom på att vi hade ett härligt ställe där det fanns gott om bär och när Gamle A kom så fick han en halv hink bär av mig. Han är gammal nu och orkar inte gå i skogen och då följde jag med Tuppola och Sambo för att plocka lite mer.

 

Klart att jag hade med mig lite fika för det bästa med skogspromenader är att sitta i en solig plats och njuta av kaffe och macka och låta solen värma. Så klart vi gjorde det.

När vi kom hem så tog vi våra korgar och drog iväg till svampskogen. Där var det helt annorlunda. Blött blått blött och bara lite lite svampar och små.Det var rödgul trumpetsvamp och den är god och lite blev det i alla fall. 

 

Vi var vrålhungriga när vi kom hem och jag hade en påse pytt i frysen som vi åt upp och lite stekta ägg. Så var den dagen över och vilka fina dagar vi haft. Nu var det bara att rensa bären och det blir lingondricka av dom jag plockade sista dagen. 

Det har ju varit regnigt men inte så farligt här hos oss. Värre närmare kusten där det varit översvämningar överallt och vägar har försvunnit och till och med ett dödsfall. Visst porlar det i bäckar och diken och sjön har stigit men inga större problem här och mitt hus ligger högt upp så här är det ingen fara för översvämningar heller.


Sista rosen blommar idag. Skulle tro att det närmar sig höst nu på riktigt. Nu är skördetiden inne och allt som ska tas in och fixas med. 

 


Dagens ord: Jag hade nästan glömt vilken lycka det är att hitta ett riktigt fint lingonställe.


Av Anita - Tisdag 9 sept 08:21

 

Äntligen dags att få komma ut i lingonskogen. Älgjägarna har dragit iväg och det är tyst och lugnt men etter regn som gjort att bäckar och diken är fulla med vatten så var jag lite tveksam.

Det började med dimma som låg tät över sjön.

Så lättade dimman och Kinabror ringde och frågade om vi skulle ge oss iväg och plocka lingon. Jag blev ivrig och letade fram ryggsäck och plockare och hink. Gjorde mackor och kokade kaffe. Matsäck måste man ha och det är halva nöjet.

 

Solsken och vi hittade en backe där det var torrt och fint och massor med lingon. Stora, fina lingon och det doftade höst och där borta där vi var så hörde vi fåglarna ute på sjön och nyfikna tetor kom fram och tittade på oss.


Varmt och skönt. Jackan kom av. Kavla upp ärmarna på tröjan och känna solen värma.

Jack gick omkring och betade lingon. Han gillar bär.

 

Tänk att kaffe och macka kan smaka så gott bara för att man är i skogen. Luften klar och fin och det var helt underbart att vara ute och på ett ställe där det gick lätt att plocka och var fina bär.

Jack ska också få sista biten av mackan förstås.

 

Var sin full hink med fina lingon hade vi när det var läge att fara hem. Vi hade bara varit bort i två timmar så det gick fort.

Hemma letade jag reda på lingonrensaren och vi rensade och paketerade bären ganska fort. 


Jag lagade mat och vid halv 5 var det dags att äta.

 

Kinabror for hem till stugan men Jack stannade hos mig och vi gick ner till sjön. Sedan bort till badstranden där han som vanligt gick ut för att dyka efter gamla grenar och stubbar.

 

Så gick vi till skogen bort mot Kinabrors stuga. Det är inte så långt, knappt en kilometer men vi gick en annan stig bara för att se hur det såg ut.

Fjärilar i massor är det den här tiden och fint och lugnt och massor med vatten i bäcken som vanligtvis är torr den här tiden. 

 

Borta hos Kinabror hade han plockat ner dynor och grejor från sin paveljong. Det är lite sorgligt när det är dags att plocka undan sommargrejor och tänka att nu är det snart slut. 


Min bil är trasig och snart ska Kinabror fara till Skåne och Jack och jag blir kvar här. AMV och Gubben åker utomlands och lika så Broder B och Frun. Så jag blir kvar som en gammal övergiven hagga och det blir trist och ensamt men en sådan dag som igår fanns inga tankar på det. Det var en dag då allt var fint och allt var härligt. 

 

Plockade in sommarens sista ros och satt den i en vas och doften är underbar på min gula ros. Hoppas att den klarar vintern.

 

Någon blodmåne såg jag inte för molnen bar i vägen men jag blev väckt på natten av att en vit skarp måne lyste in genom fönstret. 


Dagens ord: Tänk att en dag i skogen och en hink full med röda fina lingon kan få humöret att vara på topp.


Av Anita - Torsdag 4 sept 09:30

 

Lördag kom Kinabrors son för nu börjar älgjakten snart. Jag har haft Jack med mig både lördag och söndag för det har varit backtävlingar och röjning av jaktpass så gubbarna har varit upptagna med div saker.

 

Fina dagar och Jack och jag har varit nere vid sjön och han har grejat med sina stenar. Han letar stora stenar i vattnet och puffar dom mot land.

 

Sånt kan han hålla på med hur mycket som helst. Jag tittar på fjärilarna som är så många den här tiden.

 

Det är de söta citronfjärilarna, blåvingar, nässelfjäril och sorgmantel och en massa andra som jag inte kommer ihåg vad dom heter. Sorgmanteln är den mest sällskapliga och sitter gärna på händer och fötter.

Så är det trollsländor och jag fick en som fastnade i mitt hår och jag fick besvär med att få bort den.


Det börjar närma sig höst och nu när flyttfåglarna gett sig iväg så tänkte jag ta mig till att renovera fågelborden inför hösten. Då kom nötväcken och började bråka med mig. När jag satt på verandan och fixade fågelhuset gjorde den mig sällskap hela dagen och jag var tvungen att mata den med havregryn.

 

Så här dåligt såg huset ut och jag målade och renoverade tak så det skulle bli lite finare.

 

Hela tiden åkte bilar fram och tillbaka på vägen. Det är jägarna som far omkring och jag är rädd att katten Morris ska bli överkörd. Kinabror och jag fortsätter att göra mat var annan dag och nu har vi ju en extra kille att se till att han får mat.


Tisdagen började det att regna och regnade nästan hela dagen men det gjorde då ingenting för då fick jag besök.

Jag fixade lite fisksoppa och rabarberpaj och mitt på dagen kom min vän DansAnn och hennes härliga Moster.

 

Kinabror kom också och åt lunch med oss och vi hade så trevligt. 

 

Vilken trevlig dag vi hade med mycket skratt och mysiga samtal. Det är alltid så härligt när dom kommer och hälsar på och det var en fin dag trots det dåliga vädret.


Det har inte varit frost ännu och ganska varmt för årstiden så lite blommar det.

 

Krassen blommar för fullt och jag hoppas att solrosorna hinner slå ut innan det blir för kallt.


Så blev det onsdag och som vanligt är så kom Kinabror och Jack lagom till posten kom. Sedan kom Kinabrors son från skogen för i regnet hade som bestämt att bara jaga halva dagen.

Satte på kaffepannan och så kom TuppOla också och vi satt och fikade. Precis när dom skulle till att fara så kom Gamle A som han alltid gör på onsdagarna. När han åkt så for vi till Hammarstrand och handlade. Det går åt mycket mat och mycket kaffe. 


Så kom solen fram och det blev så varmt och fint. 

Jag drabbas av skogslängtan den här tiden. Jag vill plocka lingon och svamp och gå omkring i den friska och sköna luften men det kan man ju glömma. Inte törs jag gå i skogen när det är jakt.

 

Jack och jag gick i alla fall ner till badstranden och han sökte efter pinnar och stubbar och som vanligt så var han glad och livad när han får vara i vattnet. Världens gladaste och trevligaste hund.  


Broder B och Frun och hunden Nalle har förstås också varit och hälsat på under veckan så det har varit riktigt trevligt.

Idag har jag att göra utomhus. kanske jag ska ta och klippa lite gräs om det torkar på frampå dagen.


Dagens ord: En solig och fin höstdag som gjord för att vara utomhus.

Presentation

DET SKA VARA LÄTT ATT LEVA...

Fråga mig

56 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
<<< September 2025 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik


Ovido - Quiz & Flashcards